ASTRONOMICKÉ PROGRAMY

freeware

Stažení programů


Několik jednoduchých astronomických programů. Minimalní hardwarové nároky. Program Obloha je pro Windows, ostatní jsou DOSové (je však možne je spouštět i z Windows).

 1. Obloha

   obloha Mapka oblohy s vyznačením polohy planet a Měsíce. Vhodná pro rychlou orientaci na obloze. V jediném obrázku je zobrazena celá ekliptika se širokým okolím. Vypisuje polohy, východy a západy planet, Měsíce a Slunce. Po spuštění ukazuje situaci na obloze vždy dnes ve 24 h. Datum je možné potom libovolně měnit.


 2. Souhvězdí

   souhvezd Ukazuje pouze nejjasnější hvězdy a planety. Vše je co nejvíce zjednodušeno, aby to bylo přehledné i pro toho, kdo se zatím na obloze příliš nevyzná. Lze ukazát i obrazce postav, podobně jak je známe ze starých hvězdných map. Zobrazuje pro každý měsíc v libovolném roce a každou hodinu v noci pohled na libovolnou světovou stranu, nebo pohled přímo nahoru.


 3. Efemerid

  Program na výpočet efemerid Slunce, Měsíce, planet a dalších objektů. Možno zadat i své vlastní objekty. Vypisuje souřadnice planet a čas východu a západu.


 4. Kalendář

  Kalendář od roku 1583 do roku 2199. Ukazuje pohyblivé církevní svátky, juliánské datum, fázi Měsice, východ a západ Slunce a začátek a konec občanského a astronomického soumraku.


 5. Kličky

  Program zobrazuje dráhu vybrané planety mezi hvězdami. Možné je znázornit i dráhy planetek a komet.


 6. Korzet

   korzet Korzetové diagramy pro planety přehledně ukazují viditelnost planet v daném roce.


 7. Srpek

  Znázorňuje polohu srpku Měsíce a planet po západu nebo před východem Slunce. Podobně jako pro Měsíc program počítá i polohu Merkuru nebo Venuše, při tom také zobrazuje fázi těchto planet.


 8. Zatmění

  Počítá, kdy nastanou zatmení Slunce a Měsíce. Pouze přibližný výpočet, jen pro předběžnou orientaci.Stažení programů