HUS - PŘEVADĚČ KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY

další programy

Úvod

Jak známo, háčky a čárky do češtiny zavedl Mr. Jan Hus. Před tím se používaly spřežky, místo č se psalo cz a nějak tak podobně. Ještě do nedávné doby se zdálo používání diakritiky velmi výhodné, zjednodušovalo a zkracovalo to psaní. Český národ si proto Mr. Jana Husa velmi vážil a měl ho rád.

Změna nastala až s nástupem počítačové techniky, kdy začalo být nutné do počítačů nějak zaznamenávat háčková a čárková písmena. Vznikly různé způsoby kódování češtiny iso-8859-2, dosLatin2-cp852, windows-cp1250, kromě bratří Veverků máme i bratry Kamenický... Nejen že se psaní češtiny zařadilo hned vedle čínštiny a arabštiny, ale vznikl v tom ještě nesmírný binec.

Český národ proto celkem pochopitelně Mr. Jana Husa přestává mít rád a zvláště mezi některými programátory se dokonce objevují názory, že ho měli upálit dřív než ty háčky a čárky stačil vymyslet.

Program HUS je malým příspěvkem k rehabilitaci tohoto velkého Čecha. Snaží se napravovat problémy, které nám Mr. Jan Hus zavedením diakritiky způsobil.Vlastnosti programu Hus

Program existuje ve verzi pro Linux i pro M$ Windows, funguje jako jednoduchý řádkový příkaz, lze ho snadno použít i v různých scriptech nebo *.bat souborech.

Zvládá češtinu ve všech nejčastěji používaných kódováních, dokonce i v moderním unicod utf-8. Umí převádět rámečky z dosového kódování, současně převádí i konce řádků. Je vybaven polointeligentní autodetekcí, ve většině případů sám správně pozná v jakém kódování text je. U html souborů automaticky upravuje v hlavičce charset=...

Kromě všech možných běžně požívaných druhů kódování češtiny umí Hus ještě několik specialit:Screeshots

v Linuxu :-) v M$ Windows :-)Download

hus-1.414 - 240 kb
(stará verze hus-1.2 - 105 kb)Omluva Mr. Jana Husa

Zde probíraných problémů se týká e-mail od Mr. Jana Husa, který nám nedávno došel.Licence: GNU GENERAL PUBLIC LICENSE

Zjednodušeně řečeno: zcela volné i pro komerční využití, můžete to kopírovat, šířit, rozdávat, ale i prodávat dle libosti. K dispozici je i zdrojový kód.

Můžete si to dokonce i upravovat a předělávat, jak chcete. S jedinou podmínkou: výsledný upravený program musí být stejně volně šiřitelný včetně zdrojového kódu.

Podrobnosti o licenci česky, anglicky.


(c) 2002-2013 Jirka Bubenicek